Nacházíte se:

Eva Decroix

Pár slov o mně...

Vyrůstala jsem na Vysočině. Takové to normální dětství v teplákách na plácku před barákem. Po maturitě a zahájení studií na Karlově univerzitě, které mě nebavily, jsem odešla studovat do Francie. Podařilo se mi nejenom naučit se výborně jazyk a poznat, co to je život v cizí zemi, ale také s vyznamenáním vystudovat práva. Poté jsem ještě krátce sbírala pracovní zkušenosti v Anglii, abych se vrátila, odkud jsem odešla. Na ves na Vysočinu. Už ne sama, ale s francouzským manželem a miminem, které brzy mělo sestřičku. Na Vysočině se cítím opravdu doma!


V Jihlavě jsem založila vlastní advokátní kancelář a protože svou práci miluji a mám okolo sebe úžasné lidi, daří se nám proplétat se džunglí předpisů a lidských osudů, aniž bychom se z toho zbláznili. V advokacii jsem se našla. Je to vyčerpávající a nikdy nekončící řehole, jejíž náplní je ale pomáhat lidem, což je trošku posláním, trošku drogou. Jenom nesnáším říkat klientům, že sice vím, že je to nespravedlivé, ale je to litera zákona.
Protože mluvím plynně francouzsky a anglicky, pracuji i pro mnoho zahraničních klientů. Mám ráda drobné odlišnosti v pohledu na svět každé z národností. Je to obohacující a inspirující. Sama často cestuji za klienty po celé republice, někdy i za hranice, nebo do své kanceláře v Praze a baví mě sledovat praxe jednotlivých soudů. Jeden zákon a tolik výkladů.


Jako advokát cítím velkou odpovědnost za rady, které poskytuji. Vím, že na mě klienti spoléhají a špatnou radou mohu způsobit velké trable. Proto se snažím doplňovat vzdělání a aktuálně dokončuji postgraduální česko- francouzské studium na VŠE Praha a Université IAE de Lyon. Také mám stále rozepsanou rigorózní práci.


Frustraci z nemožnosti vyřešit některé spory rozumně a rychle si vybíjím na poli mediace jako zapsaná mediátorka. Plánuji ještě doplnit zkoušky z rodinné mediace, snad se mi zadaří. Mediace je oblast, která má velkou budoucnost a opravdový přínos pro lidi. Je radost sledovat, jak rozhádané strany postupně nalézají společnou řeč.


Z přebytku volného času jsem složila tlumočnické zkoušky z francouzštiny, avšak o tlumočnické razítko jsem z totální absence volného času raději nikdy nepožádala.


Ve vesničce pod Javořicí, v Horních Dubenkách, jsme s manželem Rémim o otevřeli malou francouzskou restauraci Bistrot de Papa. Rémi je opravdu šikovný kuchař a restaurace se proto stala vyhledávaným místem a oblíbenou destinací hostů. Moc nás to těší a stále plánujeme na domě další úpravy a zlepšení.


Společně (vy)chová(vá)me dvě šikovné dcery, hyperaktivního mini-psa a ladnou ale uřvanou kočku.
V roce 2019 jsem kandidovala do Evropského parlamentu. V kandidatuře jsem nezískala křeslo, ale Vaši neuvěřitelnou podporu, která mě utvrdila v tom, že má smysl říkat věci nahlas a přímo! Byla to nádherná zkušenost!


Co bude dál neplánuji, ale už se na to těším!

Eva Decroix   00027